ark-harita e-katalog

Yol Projeleri

Yol Projeleri Nedir? Kırmızı Kot Nedir?

 
Henüz yol yapılmamış bir bölgede yeni bir yol yapılacaksa bu Yol için bir proje hazırlanması gerekmektedir. Bölgenin topografik yapısı istenilen yolun konforu uygun eğimler belirlenerek Yol Projesi hazırlanır. Çevre Yolu,Bağlantı yolları ara yollar gibi her türlü yol projesinin hazırlanması için yolun yapılacağı alanın üç boyutlu halihazır haritalarının ölçümlerinin yapılarak hazırlanması gerekiyor. Yol projesi kapsamında başlayacağı biteceği noktalar gerek duyulduğunda köprü viyadük tünel istinat perdeleri üst-alt geçitler menfezler yağmur suyu kanalları, aydınlatma hatları gibi gerekli tüm altyapı gereksinimleri düşünülerek çizimleri yapılır.
 

Yol yapımı çalışmalarında da harita mühendisliği çalışmaları projenin olmazsa olmazları arasındadır. Kazı yapılacak ve yolun geçeceği güzergahların arazide işaretlenmesi ne kadar hafriyat çıktığı yapılacak kazı dolguların belirlenmesi ve çalışanların yönlendirilmesi Yolun doğru eğim ve hatta yapılması alt yapıların doğru kotlarda ve projede belirlenmiş yerlerine yapılması gibi projenin doğru bir şekilde uygulanmasında ve gerekli durumlarda yapılması gerekn değişikliklerin hesap ölçüm ve uygulanması kapsamında da Harita Mühendisliği faaliyetlerini şirketimiz yürütmektedir.
 

Bu konularda gerekli tecrübe ve ekipmanları ile Ark Bilim Harita her zaman danışmanlık ve uygulama hizmetleriyle yanınızdadır.
 

Kırmızı Kot genellikle şehir içi imar planlarında Açılmamış İmar Yolu olarak görünen alanların projelendirilmesi işlemidir. Kısa mesafeli yolların yapılabilmesi için bölgenin üç boyutlu topografik (halihazır) haritası çıkartılarak projelendirme işlemi yapılır. Eğer bu Kırmızı Kot çalışması yapılmazsa bu yola mahreci olan parsellerin Kot Kesit ve yapılacak olan Yeni Bina veya yapıların kotları belirlenemez ya da yanlış belirlenerek proje aşamasında sıkıntılar yaşanır ya da gerekli evraklar ilgili belediyeden alınamaz. 
ark-harita logo mini                                             Tüm Hakları Saklıdır.
ark-harita logo cb-tanitim